info@rellox.cz +420 733 532 291

SKI ARLBERG / WARTH

Největší v Rakousku

Arlberg je považován za kolébku alpského lyžování. Ski Arlberg je největší propojenou lyžařskou oblastí v Rakousku a TOP 5 na světě s celkem 305 km propojených sjezdovek a 87 lanovek a vleků. Navíc si pečlivě udržuje status exkluzivního střediska pro náročnou klientelu.

Jen málokde v Evropě naleznete pro sjezdové lyžování a ostatní zimní aktivity takové podmínky, jako právě v této části Rakouska. Pro nás, co tak rádi provozujeme zimní sporty, představuje Ski Arlberg opravdový ráj.

panorama-map

Skutečná jistota sněhu

Do hor zvedajících se na východ od Bodamského jezera se jezdí především za sněhem. A není se co divit, v oblasti mezi velkým a malým Walsertalem prý každoročně napadá nejvíce sněhu v celých Alpách. Nevěříte? Při pohledu na spektakulární fotografie ze světoznámých lyžařských středisek Sankt Anton am Arlberg a Lech/Zürs snadno pochopíte.

A věřit se dá i zdůvodnění těchto nadstandardně bohatých sněhových srážek. Oblačnost, která sem přichází zpravidla ze severozápadu, se nad Bodamským jezerem hezky nasytí vodou, ztěžkne a přes vršky arlberského masivu, jenž místy dosahuje až 3000 metrů, už se jí nechce. Svůj náklad tedy velice často uvolňuje právě nad pohořími Bregenzerwald a Arlberg.

ortsbild_zuers

Lech/Zürs

Co v lyžařském světě znamená pojem Lech/Zürs asi tušíte. Luxusní středisko ležící hned za legendárním St. Antonem charakterizuje velký výskyt finančně výtečně zajištěných hostů, kteří touží po luxusním bydlení tak trochu stranou lyžařské veřejnosti, ale pořád jim ještě záleží na super kvalitním lyžařském vyžití. To je v oblasti St. Anton-Lech-Zürs grandiózní, neboť zahrnuje jak hezky upravené sjezdovky, tak ježdění v hlubokém, nejlépe nikým nedotčeném prašanu. Přesně to dělá lyžování v Lechu a v sousedním Zürs tak výjimečným.

 

Warth

Z malé alpské obce Warth se postupně stala jedna z nejdůležitějších arlberských turistických oblastí. Lyžařský areál nad obcí Warth dokáže dobře profitovat ze standardně velmi bohaté sněhové nadílky a zejména z propojení na další lyžařská střediska v rámci Ski Arlberg. Warth a Lech po silnici dělí asi pět kilometrů, přes kopec ještě méně. Naprostá většina sjezdovek střediska Warth/Schröcken má severní expozici, takže přestože mají nejvyšší vrcholy areálu „jen“ okolo 2000 m, mají tu prohlášení o „sněhové jistotě“ poněkud jiný rozměr, než tomu bývá v ostatních areálech s podobnou nadmořskou výškou. Považte, středisko má v současnosti jen minimální technické zázemí pro výrobu umělého sněhu, nepotřebuje ho. V zimních měsících tu v úhrnu průměrně napadá 11 metrů sněhu, takže se zde pravidelně lyžuje od začátku prosince až do Velikonoc.

Až do nedávna měl areál Warth/Schröcken tři nástupní místa, když za hlavní je považováno parkoviště u Sport-hotelu Steffisalp přímo ve vesnici Warth, odkud vyjíždí sedačková lanovka Steffisalp Express. O něco dál, cestou na Schröcken, sjíždí až k silnici další sedačková lanovka, tomu místu se říká Jägeralp, a třetí údolní stanicí areálu je Hochtannbergpass. Odsud vyjíždí na Saloberkopf (2050 m) sedačka Salober Jet, v jejímž okolí najdete nejprudší sjezdovky celého areálu. Dnes ale můžete do Warth přijet na lyžích i z Lech/Zürs. A samozřejmě se vydat i opačným sěrem.

V roce 2017 bude dokončena výstavba lanovky Dorfbahn Warth a přilehlých sjezdovek, které umožní vyrazit od prahu Vašeho domova ve Warthu do celé oblasti Ski Arlberg na lyžích. Plán nové lanovky Dorfbahn ke stažení v pdf ZDE.

warth-panoramic-view-from-project

2013: Warth se stal lyžařskou extratřídou

V zimě 2013/2014 byla dokončena realizace velmi významné investice, která lyžařský areál Warth/Schröcken posunula do kategorie světové extra třídy. Od podzimu roku 2013 jej totiž kabinková lanovka Auenfeldjet připojila ke sjezdovkám lyžařského střediska Lech/Zürs a to je pro Warth mimořádně důležitá událost. „Na pomezí Arlbergu a Bregenzerwaldu se nám povedlo to, co se v jiných regionech často nedaří. A jsme na to pyšní,“ říká o vzniklém spojení s viditelnou dávkou radosti Andrea Masal z Vorarlberské turistické centrály. Kdysi odlehlé údolí totiž tímto počinem po všech stránkách stouplo na ceně.

Dokazuje to i silný zájem turistů ze Švýcarska, kteří jsou ve Warth za Němci a domácími Rakušany třetími nejčastějšími návštěvníky. Co Švýcary na kdysi neznámém rakouském středisku tolik vzrušuje? Pochopitelně krátká dojezdová vzdálenost, fantastické lyžařské podmínky, kvalitní služby a při tom všem stále nižsí ceny, než na jaké jsou zvyklí ze švýcarských Alp.

Jednotlivá střediska si i nadále zachovávají skipasy platné pouze na „jejich straně hor“, k nim ale přibyl Ski Arlberg Skipass opravňující lyžaře k užívání lanovek v celé nově propojené oblasti.

auenfeldjet

2016: Warth se spojil se St. Anton am Arlberg

V roce 2016 byla realizována mohutná investice v hodnotě 1,2 mld Kč do výstavby nových lanovek. Díky zbrusu nové gondole Flexenbahn zajíšťující pro změnu propojení mezi areály Zürs a Stuben, a také dalším investicím v okolí St. Christoph, se oblast Ski Arlberg stala s 305 kilometry sjezdovek a 87 lanovkami největší propojenou lyžařskou oblastí v Rakousku. Vše, co nabízí St. Anton am Arlberg, Lech/Zürs, Stuben, St. Christoph i Warth/Schröcken se dnes skutečně dá projet, aniž byste museli vystoupit z lyží.

 

2018: Další nové investice a lanovky

Na rok 2018 je plánována další investice ve výši opět přesahující jednu miliardu korun do výstavby nových lanovek. Tentokrát se bude jednat o propojení St. Antonu s oblastí Kappl-Paznauntal. Ski Arlberg tak opět naroste a nabídne přibližně 350 km propojených sjezdovek. Více informací v NJ ZDE. Již tak vysoký kredit oblasti Ski Arlberg tak ještě vzroste.

 

Arlberg v létě

Nejen zimou živ je člověk. Arlberg žije i v létě. Kromě jedinečných zážitků z pěších či cyklistických výletů v Alpách si zde můžete zahrát také golf na hřištích obklopených vrcholky hor. Nejbližším golfovým hřištěm je nově otevřený Golf Club Lech v nadmořské výšce 1.500 metrů. Slogan „Golf na nejvyšší úrovni“ tak nabývá reálného významu.

golfplatz-lechzug

Dostupnost z České republiky

V porovnání s lyžařskými středisky v okolí Salzburgu nebo Innsbrucku nám možná tato část Rakouska může připadat poněkud vzdálená, ale už po první návštěvě Warthu snadno zjistíte, že dostupnost je poměrně snadná. Z Prahy se dostanete do Warthu za necelých sedm hodin, v případě malého provozu dokonce do šesti hodin, což je obdobný dojezdový čas jako například z Prahy do hojně navštěvovaného Söldenu. Navíc je možné zvolit trasu přes Norimberk a Ulm, čímž se vyhnete případným dopravním komplikacím u Mnichova.

Pozn.: Pokud pojedete po dálnici vedoucí od Innsbrucku na Bregenz a dále cestou na Zürs a Lech, může se stát, že v zimě se tudy do Warthu nedostanete. Okresní silnice L 198 Lechtalstraße může být kvůli množství sněhu uzavřená, vy byste museli pokračovat až do Bludenz a horský masiv přejet přes Faschinajoch. Aktuální silniční informace naleznete ZDE.

 

Skipas 3 údolí

Při delších pobytech ve Warthu vás možná vedle Ski Arlberg Skipassu (propojení s Lech/Zürs) bude zajímat také 3taeler skipas, který platí pro celkem 168 lanovek a vleků v 37 lyžařských oblastech Bregenzerwaldu, Großes Walsertalu, Tyrolského Lechtalu a Balderschwangu (Allgäu – Německo). Dohromady mají tyto oblasti 521 km sjezdovek, lanovkami pochopitelně propojené nejsou, ale zajet si na den do jiného střediska určitě není při týdenní dovolené nebo prázdninách špatný nápad. Více na www.3taeler.at.

Ondřej Katz
šéfredaktor časopisu Ski Magazine (exkluzivně pro www.pure-arlberg.cz)

Více informací o Ski Arlberg: www.skiarlberg.at